Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvendő vegán életmód nem csupán divathóbort, hiszen a hozzá társuló növényi étrend bizonyítottan számos előnyös élettani hatással bírhat. A Táplálkozási és Dietetikai Akadémia álláspontja szerint a megfelelően összeállított, kiegyensúlyozott és teljes értékű növényi étrend az élet minden szakaszában biztonságos és egészséges.
Csak pozitívan!
Ahogyan a legtöbb diéta esetében, a növényi étrendnél is érdemes arra fókuszálnod, hogy mi mindent fogyaszthatsz, ha ezt az életmódot választod, szemben azzal, hogy milyen élelmiszer-csoportokat kell száműznöd a tányérodról. A növényi alapú étrendet követők közül sokan számolnak be arról, hogy ami a fűszereket és hozzávalókat illeti, kinyílt előttük a világ. Mivel a hagyományos receptekhez képest néhány összetevőt, pár tápanyag forrását növényi élelmiszerekkel kell kiváltanod, kreatívabb és rugalmasabb lehetsz a konyhában.
Miért ne (t)edd?
Ha érdekel az egészséges életmód, legalább egyszer már biztosan megfordult a fejedben, hogy vegán étrendre válts. A növényi étrendet követők általában három indok egyike miatt döntenek a húsfélék, a halak, a tejtermékek és a tojás elhagyása mellett: a saját egészségük, az állatok jóléte, valamint a környezetvédelem.
A növényi étrend pozitív élettani hatásai
Biztosan hallottad már, hogy a nyugati társadalmakban a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint szinte népbetegségnek számít, amelyeket egyes kutatók részben a vörös húsok fogyasztásának és az azokban található telített zsíroknak tulajdonítanak. A növényi alapú étrend ezeket az aggályokat képes kiküszöbölni, hiszen a növényi olajok, zsírok túlnyomórészt telítetlen zsírsavakat tartalmaznak.
Így kezdj hozzá
A szakértők egyetértenek abban, hogy zöldségek, gyümölcsök, gabonák, magvak hozzáadásával kialakítható egy alapvető növényi étrend. A sokéves, akár több évtizedes szokásokat azonban sokszor nehéz felülírni, így ebben az esetben is igaz lehet a mondás: “lassan járj, tovább érsz”. Haladj lépésről lépésre! Ha tanácstalan vagy, hogyan is kezdd el kialakítani az új szokásokat, érdemes olyan megoldásokat keresned, amelyek legalább részben leveszik a terhet a válladról. Válassz rostban gazdag, kompakt étkezéseket, amelyek amellett, hogy akár 3 órán át jóllakottan tarthatnak, még praktikusak is, hiszen akár a zsebedben is elférnek. Sőt, így a fehérjével kapcsolatos aggodalmakat is könnyedén parkolópályára teheted.
Találd meg a motivációd!
Ha úgy érzed, túl régóta próbálkozol életmódváltással, de kísérleteid kevés siker koronázza, kanyarodj vissza a starthoz. Gondold át, mik a céljaid ezzel az új étrenddel, és ne félj elfogadni segítséget: legyen az egy tapasztaltabb barát, szakértő, vagy éppen készen kapott, fehérjedús, komplex étkezés. Ne feledd, nem kell egyből főszakáccsá válnod, hiszen minden lépés számít, amit az egészségedért teszel.