Figyelsz a makrókra? Mutatjuk, miért érdemes nyomonkövetned az ásványianyag-beviteled!

Figyelsz a makrókra? Mutatjuk, miért érdemes nyomonkövetned az ásványianyag-beviteled!

Szerencsére napjainkban már egyre többen figyelnek a kalóriatartalom mellett az elfogyasztott étkezések makroértékeire is, azaz a táplálék ásványianyag-tartalmáról szóló információkra. Tudod, hogy mi a különbség a mikro- és makroelemek között? Mi történik, ha nem viszel be eleget belőlük? A válaszokért olvasd el a lenti cikket. 


Könnyen kialakulhat a hiányuk
A legtöbbször a vitaminokkal egy lapon emlegetett ásványi anyagokról mindannyian hallhattuk már, hogy fontosak a szervezet számára, azonban azzal nem biztos, hogy tisztában vagy, hogyan is viheted be étrendeddel mindből a megfelelő minőséget és mennyiséget. Ezek a szervetlen kémiai anyagok ugyanis megtalálhatóak a különböző élelmiszerekben, azonban akár a legnagyobb figyelemmel összeállított étrend esetén is előfordulhat, hogy nem jutunk hozzá az összes, szükséges elemhez. Különösen igaz ez, ha szigorú étrendet követsz, például vegetáriánus vagy vegán vagy, esetleg ételérzékenység miatt kell nélkülöznöd egész élelmiszercsoportokat.


Mikro, makro?

Nemcsak medikus és közgazdász hallgatók kaphatják fel a fejüket ezen szavak hallatán, azoknak is ismerős lehet, akik például sportolás vagy életmódváltás okán ássák bele magukat a táplálkozás rejtelmeibe. A mikro- és makrotápanyagok alatt általában a vitaminok, az ásványi anyagok és a nyomelemek összességét értjük, az előtagok pedig az adott vegyületből a szervezet számára szükséges nagyságrendre utalnak. A makró elemekből ugyanis naponta több mint 100 mg feletti mennyiséget ajánlott bevinni, míg a mikroelemekből csupán néhány milligramm az ajánlott adag.


Szervetlent a szervezetnek

Kiegyensúlyozatlan, főleg gyorséttermi ételekre támaszkodó étrend esetén, főleg, ha az zöldségekben, gyümölcsökben és hüvelyesekben is szegény, kialakulhat az ásványianyag-hiány. Változatos, komplett étkezésekkel kiküszöbölhető ez a probléma: minél színesebben táplálkozol, annál nagyobb rá az esély, hogy minden nélkülözhetetlen anyaghoz hozzájut a szervezeted. Biztosra mehetsz olyan, körültekintően összeállított, csomagolt étkezésekkel, amelyek egyúttal a menütervezést is megkönnyítik.


Honnan tudom, ha baj van?

A rohanó mindennapokban hajlamosak vagyunk kevesebb figyelmet fordítani saját magunkra, így előfordul, hogy csak akkor tűnik fel egyes tápanyagok hiánya, amikor az már tüneteket idéz elő. Ilyen lehet például vashiány esetén a fokozott hajhullás, a fáradékonyság, a kálium-, illetve a magnézium elégtelen bevitelekor pedig a gyengeség és az izomgörcsök lehetnek árulkodóak. A cink hiányát többek között étvágytalanság is jelezheti, ha pedig fogaid károsodását veszed észre, érdemes lecsekkolnod, megfelelő-e a szelénszinted. A háziorvosoddal való konzultáció, illetve a rendszeres laborvizsgálat nagyban segíthet az optimális étrend kialakításában.

Vissza a blogba